2011. július 20., szerda

Miért pedikűröztessünk?



A pedikűrösre már csak akkor gondolunk, amikor már fáj a lábunk. A probléma ott szokott kialakulni, hogy kapkodva levágjuk a lábujjainkról a körmöket, a bőrkeményedésekkel meg nem foglalkozunk.

A körömvágással csak az a baj, hogy a körömsarkokat ollóval nem lehet teljesen kiemelni, elég, ha egy picike kis körömszilánk benne marad, azt körbenövi a köröm szélén a bőr, és onnantól kezdve azzal az ujjunkkal csak gond van, mert begyullad.
Minél tovább vagdossuk, mi magunknak, az idő elteltével ez az állapot egyre rosszabb lesz.

Vannak akiknek a lába fokozottan hajlamos a bőrkeményedésre. A bőrkeményedéseket le kell szedni, mert a megvastagodott szaru akadályozza a láb vérellátását, kényelmetlen komfort érzetet biztosít, és esztétikailag sem szép. A bőr megrepedezik, és akár fájdalmas nyílt sebbé is válhat, mely a fertőzések nyitott kapuja.
 Nem csak csúnya, de fájdalmas is a tyúkszem, mely a szoros, szűk cipők következménye. Eltávolításához bőrgyógyász vagy Gyógypedikűrös szükséges.

Gondoljunk elsősorban arra, hogy saját magunknak legyen mindez, mert elsősorban ez a legfontosabb, hogy mi jól érezzük magunkat a bőrünkben!

Ajánlatos 3-4 hetente felkeresni a pedikűröst!

 Amennyiben megjelenne valamelyik lábujjon a körömgomba, (a köröm megvastagszik, színét elveszti, és rugalmatlanná válik), megakadályozhatjuk a további fertőződést, illetve a fertőzött terület kezeléséhez is tanácsot kaphatunk!

Mit árul el rólad a kezed?

A hozzáértő szemek sokszor a kezünkből megtudják hogy milyen a személyiségünk, vagy milyen betegség rejtőzködik a szervezetünkben. Egy kis ízelítő, hogy mi magunk is megismerjük a rejtélyeket...


A kéz titkai

Jellem:
Vannak azonban olyan dolgok, amiknek érdemes figyelmet szentelnünk és nem kell feltétlenül szakértőhöz mennünk, hogy megfejthessük a jelentésüket.
Hogy szőrös-e a keze, ami a férfiasságra utal, még a nőknél is, vagy hogy milyen alakú a kézfej. A vaskosabb kezű emberek például többnyire szeretik a természetet, szívesen kertészkednek és szorgosak.
Nagy tenyér: gyors észjárásra, lobbanékonyságra utal. Hallgat megérzéseire, szervezőképessége jó. Az apró részletek nem érdeklik, könnyű becsapni.
Keskeny tenyér: önző egyénre vall, aki kapzsi és zsugori is tud lenni.
Széles tenyér: gazdája jó csapatjátékos, természeténél fogva kedves másokkal.

Betegség:
Ha például sötét elváltozásokat találunk a gyűrűsujj és a tenyértő közötti rész bármelyik területén, az máj-, vese- vagy epeproblémákra utal. A körmön lévő apró fehér pöttyök stresszes életmódról és a velejáró vitaminhiányról tanúskodnak. Az izzadós, nyirkos tapintású kéz gazdája vese- és keringési problémáktól, míg a túl száraz tenyerű gyulladásoktól tarthat.

Beszélnek az ujjak

Tedd le a két kezed az asztalra magad elé, párhuzamosan, és nézd meg felülről, hogy a mutató vagy a gyűrűs ujjad a hosszabb???
A rövid ujjak gyors gondolkodásra, sokszor elhamarkodott döntésekre utalnak. Ez a személy mindig figyelmen kívül hagyja az apró részleteket, ami a későbbiekben problémákat okoz.
A túlságosan rövid ujjak alacsony intelligenciára, hiúságra, átgondolatlanságra és következetlenségre utalnak.
A tenyérrel megegyező hosszúságú ujjak általában kiegyensúlyozottságra, kevés problémára utalnak, persze ez azért az adott élethelyzettől is függ.
A feltűnően hosszú ujjak lassú és nehézkes gondolkodásmódot, túlzott óvatosságot jelentenek.

Hüvelykujj Az akaraterő, megfontoltság és a gazdagság jelei találhatók rajta.
Ha mérete nagy: erős, magabiztos, aktív személyt mutat.
Ha mérete kicsi: határozatlanságot, esetleg gyenge jellemet takar, aki jószándékúan naiv, de ezért könnyen be is csapható.
Ha kellően hajlékony a hüvelykujjad, akkor biztos, hogy nagyon jó az alkalmazkodóképességed, sokoldalúság, adakozó hajlam és mozgékonyság jellemez.
Ha nagyon merev, akkor gyakran vesz erőt rajtad a makacsság és az önzés, olyan dolgokhoz ragaszkodsz, melyek már rég aktualitásukat vesztették.

Mutatóujj /Hatalom ujja/Mutatja az érvényesülési lehetőségeket, és a bekövetkező szerencséket is.
Ha rövidebb, mint a gyűrűsujj, akkor soha nem válik belőled jó vezető, de kiválóan megfelelsz bizalmi állásokra és csapatmunkára.
Ha hosszabb, akkor erős törekvésed van a sikerek hajszolására, és általában el is éred céljaidat. Erős a racionális gondolkodásod, ezért az üzleti élet, a vezető beosztás, irányítás stb a Te területed!!
Ha egyforma, az egyértelműen azt jelzi, hogy komoly vállalkozási kedv él benned, könnyedén belevágsz minden újba.

Középső ujj /Sors ujja/Az életben elfoglalt helyet és a beilleszkedési, illetve a másokhoz való alkalmazkodási képességet is jelzi.
Ez az ujj akkor megfelelő, ha hossza teljesen vagy majdnem egyenlő a tenyér hosszával.
Ha sokkal rövidebb, akkor erőtlenségre utal, mindent könnyen feladsz, nem küzdesz a céljaidért.
Ha viszont feltűnően hosszú, akkor nagyon érzékeny vagy, és állandóan aggodalmaskodsz. Mindent megtennél azért, hogy mások elfogadjanak.

Gyűrűsujj /Művészet ujja/ Szépérzékről, tehetségről, művészetek iránti hajlamról árulkodik, de sokat mond jellemünkről is.
Ha hosszabb a középső ujjnál, akkor többre értékeled magad a kelleténél, ideje egy kis önvizsgálatot tartani. Sokszor csapongásra, esetleg játékszenvedélyre is utal.
Ha arányos és egyenes, akkor megértő, sikeres embert jelez.
Ha nagyon görbe, akkor jellemed nem mindig egyenes.

Kisujj /Szónoki képesség ujja/A szellemiséghez és az intuíciódhoz kapcsolódó terület.
Ha egyenes, nem görbe, nem bütykös, arányos a többi ujjhoz, akkor gondolkodásod kifinomult, nem rohansz fejjel a falnak, kiváló diplomáciai képességgel rendelkezel.
Ha nagyon rövid, akkor bár jó a felfogóképességed, de elveszel az apró részletekben.
Ha túl hosszú, akkor gyakran másnak próbálod magad mutatni, mint aki valójában vagy.

Suttognak a körmök

- Hosszúkás: tulajdonosa a képzelet világában él. Érzékeny és őszinte, de hiányzik belőle a kritikai érzék. Hajlamos a betegeskedésre.
- Téglalap: szelíd, kedves természetre vall, aki nem szereti a vitatkozást.
- Rövid: gyors észjárásra, magabiztosságra és türelmetlenségre utal. Az illető élvezi a vitatkozást, de ha alulmarad, megsértődik.
- Széles: egészséges embereknek van ilyen. Optimista, munkabírása kivételes. Hajlamos a mások feletti uralkodásra, veszekedésre.
 - Keskeny: határozatlan, akarat-gyenge emberre vall, akinek az egészségi állapota nem túl rózsás.

Árulkodó kezek és kézmozdulatok


Napjában százával teszünk öntudatlan mozdulatokat a kezünkkel, és ez bizony rengeteget árul el a személyiségünkről, pillanatnyi lelkiállapotunkról.

Karok és kezek

• Amikor az ujjunk legfelső percét dörzsölgetjük, akkor megfontoljuk a mondanivalónkat.
• Ha a hüvelykujj csúcsát masszírozzuk, azon tűnődünk, hogy van-e elegendő akaraterőnk és elszántságunk kimondani a véleményünket.
 • Ha beszélgetés közben a középső- és a gyűrűsujj szorosan egymáshoz simul, az illető megértésre és biztonságra vágyik. Vélhetőleg feszültség-teli időszakot él át, és segítségre van szüksége.
• a kéz szájhoz emelése jelezheti a döntésképtelenséget, a bizonytalanságot, hazugságot is.
• Karba tett kezek: védekezés, bizonytalanság. Ha valaki összefonja a karját, jogosan feltételezhető, hogy valami olyasmit hall, amivel nem ért egyet. Ha a karkeresztezéshez ökölbe szorult kéz is járul, az ellenséges védekező magatartást jelez. Amikor a két kéz szorosan fogja a felső kart, mintegy rögzítve ezzel a testhelyzetet, azt fejezheti ki, hogy az illető önmagát fékezi.
• Összeszorított ököl: ellenségeskedés, agresszió
• Hátratett kezek: lazaság, magabiztosság, hatalom
• Kezek a fej mögött: magabiztosság, arrogancia
• Összekulcsolt kezek: idegesség, bizonytalanság
• Csípőre tett kezek: düh, hiúság, szexuális kihívás
• Nyitott tenyerek: nyitottság, őszinteség

Tenyérgesztusok

Egyik legcélravezetőbb módszer annak kiderítésére, hogy valaki őszinte, nyílt-e, vagy sem, ha a tenyerét figyeljük. Amikor valaki kitárulkozik, szavahihetően beszél, akkor felfedi tenyerét a másik ember előtt. Míg ha valamit titkolni akar, akkor karjait összefonva, vagy kezét zsebre dugva elrejti tenyerét.
Az is megfigyelhető, hogy ha valamit fölfelé fordított, vagy éppen ellenkezőleg, lefelé fordított tenyérrel kérünk, más lesz a kérés eredménye. Ha tenyerünk fölfelé fordul, mint a kéregető koldusnak, akkor kevésbé érzik nyomatékosnak a kérést, mint ha lefelé fordított tenyérrel mondjuk ugyanazt. A lefelé fordított tenyér ugyanis hatalmat biztosít.
A tenyér helyzete a kézfogásnál is árulkodó. Ha valaki úgy fog velünk kezet, hogy saját kezét lefelé fordítva, a mienket kissé felfordítja, akkor uralkodni akar rajtunk. Ha éppen ellenkezőleg, felfelé fordított tenyerét nyújtja valaki, akkor behódolását jelzi, éppen úgy, mint a kutya, aki hátára hemperedik, és feltárja torkát. Az egyenlőséget feltételező "férfias" kézfogásnál, mindkét tenyér függőleges helyzetű.

Lábak

• Lábak keresztezése a térdnél: védekezés, negatív gondolatok
• Álló helyzetben: védekezés, negatív gondolatok
• Lábdörzsölgetés: idegesség, kényelmetlenség Vigyázzállás: alárendeltség, nagyfokú tisztelet Lábfejek valakire mutatnak: érdeklődés a személy iránt

Ha valaki jól eligazodik mások testbeszédében, jól tudja használni a mindennapi életben, s meg tudja érezni, mit is érez valójában a másik.

Könyvajánlat: Allan Pease: Testbeszéd

Lábujj-közötti papucs

 A nyári slágerpapucsok - melyek többnyire habosított műanyagból álló lapos talpból és egy Y alakú gumipántból állnak és jellegzetesen "slattyogó" hangot adnak - kárt tehetnek egészségünkben.

Az Amerikai Sportorvosi Iskola tanulmánya szerint ezeknek a papucsoknak a viselete felelős lehet számos, testünkön észlelt fájdalomért és panaszokért. A lábgyógyászattal foglalkozó szakemberek véleménye szerint, kedvenc nyári papucsunk több egészségügyi problémáért felelős, mint bármely más lábbeli, a magassarkú cipőket is beleértve.

"Akkor figyeltünk fel ezekre a lábbelikre, amikor tanulóink alsó lábszár fájdalommal tértek vissza nyaralás után, mielőtt utcai- vagy teniszcipőre váltottak volna" - mondta Wendi Weimer, az Auburn Egyetem professzora. Végzős hallgatóival végzett tanulmányt arról, hogy miként érintkezik a lábfej a talajjal, miközben a résztvevő diákok tornacipőt vagy pántos lábujj-közötti papucsot viseltek.

Auburn egyik diákja, Justin Shroyer szerint ez a teszt rámutatott arra, hogy "az emberek igen szorgosan kapaszkodnak ujjaikkal, különösen láblendítés közben". " Megfigyeltük, hogy az emberek sokkal rövidebb lépéseket tesznek, és a boka szöge (a lábszár és lábfej közötti szög) a lépés során megnő.

Ez annak tulajdonítható, hogy lábfejlendítés közben így védik a lábujjaikat, és a papucs is sokkal közelebb tartható a talphoz, mely így nem repül el előrelendítéskor. Azonban megváltozik a járásmód." - mondta Shrover. Egy átlagos amerikai körülbelül 10-20.000 lépést tesz naponta, ám ezek az apró lépésbeli változások összeadódnak és komolyabb sérülésekhez vezethetnek.

"A legnagyobb ütéselnyelődés a hátsó sarki részen történik, és ha nincs kellő védelem alatt a talajszinttel érintkező sarokfelület, akkor nem tudja olyan jól elnyelni az ütődést, mint kellene. Más szóval sokkal keményebben dolgozik a lábfejünk, mint szabadna, ezért megjelennek a túlzott megerőltetésből származó tünetek, mint például az ínszalaggyulladás, vagy az alsó lábszár-, térd- és gerincproblémák" - magyarázta Dr. Rock Positano, a New York-i Speciális Sebészeti Osztályról.

Szerencsére Positano megnyugtatta a lábujjközötti-papucs fanatikusokat, hogy ne dobják el olyan hamar a papucsaikat. " Nézzék. Ez nem egy lábujjközötti-papucsok ellen intézett támadás. Ennek ahhoz van köze, ami a lábbal történik a viselésük közben. Ha csak a strandon, vagy uszodában használják, vagy baráti lófrálásoknál, az teljesen rendben van"- mondta.
Forrás: www.medipress.hu

Óvatosan a papuccsal


Sokféle papucs kapható manapság, sőt, ha őszinték akarunk lenni, szinte nem is kapni mást. Nemcsak a formák eltérőek, hanem az anyagok terén is igen nagy változatosságot mutatnak, készülhetnek bőrből, vászonból, műanyagból, parafából, stb. És amikor egy nő papucsot hord az utcán, olyan, mintha védtelen, kiszolgáltatott lenne. Ezenkívül igen praktikus jószág is, hiszen nem izzad bele az ember lába, ráadásul nem kell vacakolni a fel- és lehúzással.
Ezzel azonban a papucsok előnyei ki is merültek, most nézzük, mik a hátrányai!
 Mindenekelőtt mérhetetlenül koszos lesz az ember lába. Szinte mezítláb jár, aki papucsot visel, s mivel a talp rendszeresen felemelkedik a cipő aljáról, a kosz beszűrődik oda. Ez persze nem gond, ha a strandon, vagy egy faluban történik meg, hiszen a kosz lemosható. Ám egy nagyvárosban az aszfaltra ragadt töménytelen mennyiségű, és igen változatos összetételű piszkot a bőrünkön hazavinni már nem nagy öröm. Mert van ebbe a koszban a kutyakakától kezdve a kátrányon és a hajléktalan köpetén keresztül a mérgező anyagokig szinte minden. Még veszélyesebb, ha valamilyen seb van a lábon, a seb könnyen elfertőződhet, ha ilyen fajtájú piszok kerül bele. 

Az igazi gond azonban az, hogy magát a lábat teszi tönkre, ha valaki huzamosabb ideig – például egész nyáron – kizárólag sarok nélküli papucsot hord. A járást nehezíti, hogy a lábujjaknak kapaszkodniuk kell, nehogy elszálljon a messzeségbe kedvenc lábbelink, és ez megerőlteti a láb izmait, ízületeit.

A bokára is óriási teher hárul, az ember egy papucsban rövideket lép – ettől is bájos a nő mozgása többek között papucsban –, viszont közben a boka kénytelen nagyobb szögben hajlani. Ha nincs sarka egy cipőnek, akkor nincs olyan felület sem, amely elnyelhetné az ütődés erejét, vagyis minden lépésnél teljes testsúlyunk zökkenését kell talpunknak felfognia és elviselnie.
Mindezek a hatások összeolvadnak, és a legkülönfélébb tüneteket okozhatják az izomgyulladástól kezdve, az ínszalagszakadáson keresztül egészen a gerincbántalmakig.

Kényesebb lábú emberek szívesen választják a papucsot: végre egy lábbeli, amely biztosan nem töri fel a lábat! Nos, ez sem igaz. A lábujjak közötti pánt bizony csúnya sebeket ejthet, ráadásul mivel kellemetlen, nedves, rejtett helyen van, az ilyen seb lassabban gyógyul be, mint például egy sarkon keletkezett vízhólyag.

Egyszóval bánjunk óvatosan a papuccsal. Hordhatjuk ezeket a praktikus darabokat időnként, ám ne ragaszkodjunk ahhoz, hogy egész nyáron csak ilyen divatos lábbeliket hordjunk!

forrás: Donna

Kéz és az ujjak tornája


Az időnkénti masszázs és a kéz tornáztatása ruganyossá, mozgékonnyá teszi az ujjakat.
Az ujjakban a hosszú ideig tartó monoton munkavégzés miatt sokszor fájdalmat érzünk. Számítógépes munka közben tartsunk óránként néhány perc szünetet, mozgassuk át kezünket, lábunkat. Néhány nagyobb méretű, sima fémgolyó is segíthet, ha azokat lazításképpen körbe-körbe forgatjuk a tenyérben. A kézkörzés, a csuklókörzés, az ujjak hajlítása-feszítése ellensúlyozza a hosszas gépelés ártalmait.



Sorrend:
1. Erőteljesen szétfeszítjük, majd ökölbe zárjuk az ujjakat.
2. Behajlítjuk, majd egyenként kinyújtjuk az ujjakat.
3. A két kéz ujjbegyeit összeillesztjük,, majd váltakozva nyomjuk össze és lazítjuk el.
4. Merev beállított ujjakkal zongorázunk.
5. Csuklóból élénken kirázzuk a kezet.
6. Könyökből és csuklóból jobbra és balra forgatjuk a kezeket.

Miről árulkodik a köröm?



Számtalan cikk szól arról, hogy milyen köröm milyen betegséget jelez. Viszont most találtam egy nagyon jó cikket, és hozzá.A cikkben eredetileg a leggyakoribb körömproblémákról Dr. Kecskés Zsuzsa bőrgyógyásszal beszélgettek. Először is kezdjük az alapokkal: nyilván mindenki tisztában van vele, mi a köröm, azzal viszont kevésbé, hogy mire való.

A köröm réteges szerkezetű szarulemez, ami egyrészt védelmezi az ujjperceink végét, másrészt a megfelelő fogásban is szerepet játszik. Tipikusan olyan szerepe van, hogy akár feleslegesnek is tűnhet, ha azonban nem lenne, azonnal feltűnne a hiánya. Utóbbira egyébként van példa: nagyon ritka születési rendellenesség következtében előfordulhat, hogy valakinek egyáltalán nincsenek körmei. Visszatérve a normál esethez: az emberi köröm vastagsága a kézen fél és háromnegyed centiméter között mozog, a lábon pedig ennek nagyjából kétszerese. Hossza a kézen havi szinten átlagosan 2-3 milliméternyit nő, a lábon feleennyit, de ez egyénenként eltérő lehet, tehát nem ritka az sem, ha valakinek többet nő, és az sem, ha kevesebbet. Ha például rágjuk, netán gyakran vágjuk, gyorsabban fog nőni, mint egyébként. Ugyanígy a sérült köröm is gyorsabban nő, éppen azért, mert a szervezet érzékeli a sérülést, és pótolni akarja a sérült részt egészségessel. Sőt, nap- és évszaktól függően is változik a növekedési sebesség: éjszaka lassabban nő a körmünk, mint nappal, és télen is visszafogottabb ez az ütem, mint nyáron. A lényeg, hogy a köröm – mivel ugye „alulról felfelé” nő – a kézen legfeljebb fél év alatt újul meg teljesen, a lábon pedig átlagosan egy év vagy kicsit több kell hozzá.

Mi a „kis fehér félhold” szerepe, amelyik a körömágynál helyezkedik el?
A körmöt a körömágynál található úgynevezett mátrixsejtek termelik. A „kis fehér félhold”, ahogy Ön nevezi, még egyfajta átmeneti terület ebből a szempontból, ezen a részen még zajlik a szarusodási folyamat.

Van, akinek láthatóan megvastagodnak a körmei. Mitől függ, hogy milyen vastag a köröm?
Egyéni adottságoktól, de akár betegségektől is függhet. Ebből a szempontból egyébként nem egyforma a kéz- és a lábköröm, hiszen a lábköröm akár a cipőviseléstől is megvastagodhat. Ha konkrét problémákat veszünk, az A-vitamin hiánya például tipikusan olyan rendellenesség, ami a körömlemezek megvastagodásához – és egyben töredezettségéhez is – vezet, de a pikkelysömör is okozhat ilyen típusú elváltozást. Sőt, egyes szívbetegségeket is ez a jelenség kísér: megvastagszik, megnagyobbodik, jobban kidomborul a köröm, mert nem megfelelő a szövetek oxigénellátása.

Minden esetben a köröm betegségét jelzi, ha megváltozik a színe?

 Nem, a különböző elszíneződések, elváltozások más betegség kísérő velejárói vagy akár előhírnökei is lehetnek. Az elszíneződések közül a leggyakoribbak a különböző bevérzések, amik tipikusan akkor jelentkeznek, ha ráejtünk valamit az ujjunkra és ezáltal a körmünkre. Ilyen esetben persze nem nagyon merül fel kérdés azt illetően, mi okozza a rendellenes színt: a sérülés általában borzasztóan fájdalmasnak is bizonyul, mert érzékeny területről beszélünk. Megint csak viszonylag tipikus jelenség a „nikotinos” köröm, ami erős dohányosoknál figyelhető meg: ilyenkor egy sárga csík jelenik meg a körmön általában keresztirányban. A sárga elváltozás ugyanakkor májbetegség tünete is lehet, vagyis érdemes megnézetni orvossal, ha ilyesmit tapasztalunk. Egyes keringési, netán a tüdőt érintő bajok esetén kékes elszíneződés jelentkezhet a körmökön, mivel ezek velejárójaként a vérben kevesebb az oxigén. Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhetnek elszíneződések.

A kisujjon a körömlemez nem szarusodott el rendesen, ez az elváltozás egy 7 éves gyermeknél volt tapasztalható. Szeretném felhívni a figyelmet, ez nem gomba, ez csak egy növési rendellenesség, amely lenő a köröm növekedése segítségével.
És mi a helyzet a sokaknál látható aprócska fehér foltokkal?
Ezek az úgynevezett leukonychia-foltok, amik tipikusan vitamin-, általában kalciumhiányt jeleznek. Érdemes valamiféle vitaminkészítményt szedni, netán pezsgőtablettával pótolni a szervezetben alacsonyabb mennyiségben megtalálható vitaminokat és ásványi anyagokat, különösen a téli hónapokban. Ilyenkor a kis foltok is eltűnnek. Ez ugyanakkor nem kizárólagos: néha nem vitaminhiány áll a háttérben, hanem egyszerűen csak olyan körömsejtekről van szó, amik nem szarusodtak el teljesen.

A színbeli elváltozásoknál még furcsábbak az alaki elváltozások. Ezeket mi okozza?

Ezekből is többféle létezik. A vashiányos vérszegénység például gyakran a köröm szabad végének felfelé hajlását eredményezi, ez az úgynevezett kanál alakú köröm. Szintén elég gyakran találkozhatunk úgynevezett óraüvegkörömmel, amit az előbb már említettem: ilyenkor a körmök felszíne kidomborodik, nem ritkán a nekik helyet adó ujjpercek kiszélesedése, megvastagodása mellett. Ez a szív, az érrendszer és a légzőszervek súlyos betegségeinek tipikus velejárója. A pikkelysömörös betegek körme pedig egészen sokféle módon változhat meg nemcsak színét, de alakját tekintve is, a megvastagodástól kezdve egészen a furcsán deformált domborulatokig. Emellett ennél a betegségnél tipikusan foltos, cseppszerű elszíneződések jellemzők. A lista egyébként alapvetően végtelen.
Tested jeleit figyelve sok rejtett betegségedre fényt deríthetsz. Lássuk, miről árulkodnak a körmeid!
Körmöd elárulja betegségeid!

Forrás: Körömbetegségek

A számítógéppel dolgozóknál gyakori az ínhüvelygyulladás


A monoton, állandóan ismétlődő mozdulatok, a túlterhelés vagy a helytelen terhelés nyomán gyakran alakulhat ki ínhüvelygyulladás. Leggyakrabban a kézfejet és az alkart érinti ez a gyakran égetően fájdalmas probléma, de a lábon és a lábfejen is előfordulhat, komolyabb esetekben több hónapig is fennállhatnak a panaszok. A túlerőltetést általában az ismétlődő, apró mozdulatok váltják ki.

 A számítógépen dolgozók, a fagylaltos pultnál álló eladók, a pénztárosok, vagy az aktív kézimunkázók nem kifejezetten komoly fizikai munkát végeznek, hosszú távon azonban a tevékenységgel járó, nem túl változatos ujj- és kézmozgás mégis egyoldalú túlterheléshez vezethet. És mégy egy adalék: mindazoknál, akik gyakorta használják telefonjaikat szöveges üzenetek írására, nagyobb az esély ínhüvelygyulladásban való megbetegedésre.

Túlerőltetés esetén az inak elfáradnak, megduzzadnak és begyulladnak, a gyulladás következtében pedig a síkosító folyadék beszárad, emiatt válik fájdalmassá minden mozdulat, nehezen megy például a kéz ökölbeszorítása, vagy egy tárgy megmarkolása is. Néha hallható is, ahogy az inak „csikorogva” mozdulnak el egymáson, míg az ínhüvely fölött a bőr duzzadt, forró lesz. Szélsőséges esetben, megfelelő kezelés hiányában az ín akár a hüvely falához is tapadhat, szinte lehetetlenné téve az ízületek mozgását. Az ínhüvelygyulladás megelőzése sok fájdalomtól óvhat meg minket. Érdemes rendszeresen erősíteni a kézfej és az alkar izmait, például gumilabdával vagy gumikarikával. A monoton mozgássorba rendszeres időközönként iktassunk be rövidebb szünetet, amikor megmozgatjuk, kinyújtóztatjuk, kirázzuk az igénybevett izmokat és ízületeket. Ha mégis kialakul az ínhüvelygyulladás, a sérült testrészt pihentetni, és a gyulladás miatt hűsíteni kell (pl. krémekkel, borogatásokkal). Ha a fájdalom három napon belül nem enyhül, mindenképp orvoshoz kell fordulni, mert elképzelhető, hogy a gyógyuláshoz szükségesek bizonyos gyulladáscsökkentő szerek is, vagy sínbe kell tenni az érintett testrészt.

A fizikai tünetek mellett azonban a pszichológusok szerint sok esetben lelki problémák kialakulása is előfordulhat, ugyanis a felhasználók egyre inkább elszigetelődnek a külvilágtól, és megszakad ily módon a közvetlen kapcsolatuk embertársaikkal, ami a későbbiekben aztán különböző lelki zavarokhoz vezethet.
forrás: Danone Activia

Veleszületett ortopédiai deformitások

Dongaláb
 Az egyik leggyakoribb veleszületett fejlődési rendellenesség, legtöbbször fiúknál fordul elő. Ultrahanggal nem mutatható ki, a születéskor azonban rögtön diagnosztizálható. Dongalábról beszélünk, ha a lábfej helyzetéből elcsavarodik, a lábfej befelé fordul. A láb külső éle a belső él középvonala fel hajlást jelenti. A sarok fel van húzva ugy, hogy a földet nem éri és az Achilles-in erősen megfeszült. A beteg nem léphet a talpra. Járási kísérletkor a beteg a külső lábszélen, súlyos esetben a lábháton jár, hol többnyire erős, kérges megvastagodás támad a bőrben. Az esetek felében mindkét lábat érinti. Súlyosabb esetben a térdízületet is érinti. Veleszületett fejlődési rendellenesség, amely öröklés vagy rendellenes fejlődés (pl. kevés magzati víz) következtében keletkező alaki hiba.

Típusai:
* Befelé hajló dongaláb
* Kifelé hajló dongaláb
* Lóláb állású dongalába
* Sarokállású dongaláb

Kezelése:
- gipszrögzítések felhelyezése, korrekciós terápiával, vagy
- műtéttel történik.

Terápia:
* lábtorna
* lábmasszázs
* állandó lábápolás (jav. pedikűr)

Későbbi panaszok:
- gerincbántalmak
- lábfájás
- porckopások
- bőrkérgesedés

Kialakuló ortopédiai deformitások

Bokasüllyedés
Fogalma, és ortopédiai tünetei: A hosszanti boltozat lesüllyedése miatt következik be.
Oka: szalagok gyengesége, alkati sajátosság, álló foglalkozás, túlsúly, erőltetett járás, gerincferdülés, gerinckopás, nemi érés, hirtelen növekedés.
Tünete: nedves lábbal a sima talajra állva, a talp lenyomat belső fülkéje megszűnik
Bőrgyógyászati tünete: Fokozott lábizzadás, boka ízület fájdalmassá válik.
Kezelése: Kortól függően betét, ill. lábtorna.

Lúdtalp
Fogalma, és ortopédiai tünetei: A haránt-boltozat süllyedését, lúdtalpnak nevezzük. Az egész alsó végtag statikai egyensúlyával összefüggésben van. A bokaszalagok gyengesége következtében alakulhat ki. Fájdalom a haránt-boltozat környékén, derékfájdalom. Látható a haránt-boltozat ellapulása, eldeformálódása.
Bőrgyógyászati tünete: a középső lábközépcsontok fejecse alatt, a talpon túlzott bőrkeményedés figyelhető meg. Fokozódik az elszarusodás, fokozottabb a láb izzadása.
Kezelése: Lúdtalp betét, ill. lábtorna.

Bütyök
Fogalma, és ortopédiai tünetei:: a lábfej és a nagyujj csontjainak a normálistól eltérő helyzete okozza. Az első lábközépcsont és a nagylábujj első perce ferdén csatlakozik.
Megelőzés: Kényelmes cipő, torna, bütyök köré párnácskákat tegyünk.
Kezelés: ha elviselhetetlen a fájdalom, akkor operálás. Bőrkeményedés eltávolítása, borogatás, betétes cipő, lábtorna.

Kalapácsujj
Fogalma, és ortopédiai tünetei:: A lábujjakra ható izom egyensúlyának megromlásának következtében a haránt-boltozat lesüllyed. Közrejátszik a szalagok gyengesége, alkati sajátosság, nagy testsúly, elöregedési folyamat, helytelen cipőviselés, gerincferdülés.
Tünetei: a 2. lábközépcsont fejecse lesüllyed. A hajlító és feszítő izmok egyensúlya felbomlik. 2. lábujj első perce a lábhát felé húzódik. A 2. perc e-hez képest behajlik. Úgynevezett karom állást vesz fel. A 3. ujjpercnek a hegye érinti a talajt.
Kezelése: Haránt-boltozat emelő cipő,vagy megfelelő betét !!!!!!!!

Nők problémái: Magas sarkon vagy laposban?

Kép forrása

Van, aki csak tűsarkú cipőben érzi magát nőnek, és van, aki a lapos cipőket, papucsokat részesíti előnyben. Vajon melyik az ideális választás? A láb egészsége szempontjából tényleg a teljesen lapos talp a megfelelő, vagy van-e bármilyen pozitív hatása a tűsaroknak?

Lapos talpú cipellők
Lábunkat göröngyös talajon való járásra „tervezték”, nem sima és kemény felszínekre. A láb, ez az összetett, teljes testünk súlyának többszörösét is elviselő szerkezet csontokból, ízületekből épül fel, amelyeknek az a rendeltetése, hogy szabadon mozogva elnyeljék a terhelést.

Előnye:
A lapos talpú cipő nem bontja meg a test statikáját, megfelelően tág cipőben a lábujjak szabadon mozognak, segítve a járás harmóniáját, az egyensúly fenntartását. A mezítlábas járástól elszokott talpnak kellő védelmet nyújtó betéten át pedig az egyenetlenségek finoman masszírozzák a talpat. Ha a lapos talp megfelelő támaszt nyújt, segít izmaink és így közvetetten testünk-lelkünk ellazításában – nem véletlenül népszerűek a lapos sarkú cipők a szabadidős tevékenységeknél.

Hátránya:
A puha, alacsony felsőrészű cipők kevés támasztékot adnak. Nem ritkán fordulnak elő a nőknél kisebb-nagyobb fokú boltozati problémák (lúdtalp, bokasüllyedés), megfelelő betét nélkül a járás okozta ütődések tompítás nélkül „zúdulnak” az alsó végtagokon át gerincünkre. Ez különösen veszélyes a vékony, kemény talpú cipő esetén. Sajnos pont ez a talpkiképzés jellemző a legtöbb divatos lapos talpú lábbelire, beleértve a nyári papucsokat is.

Megfelelő boltozat mellett is csökken az a felület, ahol talpunk a talajjal érintkezik, így a kemény talp túlterhelést okoz megfelelő alátámasztás nélkül. Azonban a puha, hajlékony talp sem megoldás, hiszen nem óvja meg a lábat a betonon járáskor. A legtöbb nő medencéje túlságosan előredől, annak köszönhetően, hogy a csípőhajlító izmok a sok üléstől megrövidülnek. A hasizmok és a farizmok ellentétes irányba húznák a medencét, de ezek az izmok sokszor gyengék és megnyúltak. Az ülő életmódot folytató nők hajlamosak a görbült testtartásra, gerincgörbületeik fokozottak, így fogékonyabbak a derék- és hátfájásra. A lapos talpú cipő beindíthatja vagy súlyosbíthatja ezeket a panaszokat. Különösen így van ez áldott állapotban, amikor a nagy pocak dönti a medencét előre.


Magas sarkakon
A magas sarok évszázadokkal ezelőtt a nemes férfiak kiváltsága volt, mára a nőiesség és az elegancia szimbóluma lett. Bár jóformán mindig divatos magas sarkút vagy tűsarkút hordani, egészségügyi szempontból, és a hétköznapi ember számára is nyilvánvalóak a hátrányai. Ugyanakkor vitathatatlanul magasabbnak és vékonyabbnak látszanak benne a nők.

Előnye:
Ha magas sarkú cipőben járunk, a lábszár és combizomzat tónusa fokozódik, ami segíti a vénás vér visszaáramlását az „izompumpa” révén – ez az emelt sarok viselésének jótékony hatása, de csupán járáskor érvényesül. Sokan gondolják, hogy magas sarkú cipő viselésekor a medence előrebillen, pedig ennek pont az ellenkezője igaz. Kísérletek bizonyították, hogy sarokemelés közben, bár testünk előredől, pont ebből a helyzetből hozzuk vissza törzsünket a medence hátrabillentésével. Ez sok esetben csökkentheti a túlzott ágyéki gerincgörbületet, enyhítve a terhelést.

... és hátránya::
Magas sarkú cipő viselésekor a test statikája megbomlik, a súlyvonal előrehelyeződik. A térd terhelése jelentősen növekszik, elősegítve az arthrosis, a lassan, fokozatosan kialakuló ízületi porckopás felgyorsulását. A magas sarkú lábbeli rendszeres viselésétől az Achilles-ín (a vádliizomzat sarokcsonton tapadó ina) megrövidül, ami sarokfájdalomhoz vezethet. Ezenkívül az emelt sarkú cipőben nyilvánvalóan bizonytalanabbul lépkedünk, a láb enyhén befelé fordul, ami tovább növeli a bokaficam kockázatát.

A cipő merev sarokrésze vagy pántja a folyamatos irritáció miatt kellemetlen bőrkeményedéshez, később csontkinövésekhez vezethet. A lábfej terhelése jelentősen megnő, a szűk, elvékonyodó orr-részbe bepréselődnek a lábujjak. Ez bütykösödéshez, kalapácsujj kialakulásához vezethet – nem véletlen, hogy bütyökműtétet szinte csak nőkön végeznek. A lábfej összenyomódása miatt bizonyos idegek nyomása is helyi fájdalmat okozhat. A sarok és a lábfej különválása megszünteti a lábat kímélő átgördülést, a boltozatok elveszítik tompító szerepüket a sarok földet érésekor. Ne gondoljuk azonban, hogy ez csak a tűsarokra igaz, a széles, magas sarok téves biztonságérzetet és kényelmet biztosít, és mivel hosszabb ideig hordjuk, több káros hatását „élvezzük”.

Magas sarok, testtartás és szexualitás
A magas sarkú viselésekor a nők feneke jobban kidomborodik hátul,a járás ringóbb,a mell megemelkedik és kidomborodik.

A szakemberek szerint a legegészségesebb, ha valaki 2-3 centis (a földtől 15 fokos szög) sarkú cipőt hord. A sarok javítja a tartást és a láb izmait is megerősíti. Ugyanakkor az enyhén magas sarok emeli a lábszárizmok tónusát, így stabilizálhatja a boka tartását.
A lapos talpú cipőt viselő nőknek éppen ezért sokkal kevésbé aktívak a medenceizmaik. Tehát a magas sarkú cipő jótékony hatással van a medence táji szervekre és jótékonyan befolyásolja az altáji izmok működését – a hólyag a belek és a méh tartozik ide – amelynek bizonyítottan fontos szerepe van a szexuális aktivitásban. Ezek a területek fontos részét képezik a női testnek ám a szülést követően gyakran vesztik el rugalmasságukat.
forrás: Erdély ma.

Miről árulkodnak az elváltozások?

Az elhanyagolt láb megbetegítheti a testet!!!!

A testi-lelki feszültség, az egészségtelen életmód és táplálkozás következtében lábunkon sokféle változás alakulhat ki. A lábfejünket huszonhat csont alkotja, így nem csoda, hogy nagyon érzékeny testrész, finoman kell vele bánnunk már csak azért is, mert rajta állunk nap-nap után, ő visz el minket mindenhova. Nem büntethetjük tehát órákon, napokon vagy egy életen át szép, csinos és sikkes, ám egészségesnek egyáltalán nem mondható cipőben.

 A szervezetben kialakult energiablokkok miatt a sejtek anyagcseréje, ezáltal az egyes szervek, szervrendszerek működése nem megfelelő. Salakanyagok szaporodnak fel, amelyek nem tudnak távozni a szervezetből, ezért lerakódnak a talp megfelelő zónáiban. A lerakódások állagából és minden más elváltozásból következtetni lehet az adott szerv betegségének jellegére, fennállásának idejére. Kezdetben a zóna érzékenysége, enyhe fájdalma, később kocsonyás, majd félkemény gríz- vagy rizsszemszerű állaga, végül a kemény szemcseszerű lerakódások, megcsontosodásokra utalnak a betegség állapotára.
Az elhanyagolt láb megbetegítheti a testet

A talp zónái és a testünk szervei közötti kölcsönhatás következtében nemcsak a szervek betegségei hagynak nyomot a talpon, hanem a talpat érő káros ingerek is visszahatnak a szervekre. Például, ha szűk, kényelmetlen cipőt hordunk, és ezáltal bőrkeményedésünk lesz, akkor a keményedés zónájához tartozó szerv energiaellátottsága nem lesz megfelelő, ami végül betegséghez vezethet. Ha tyúkszem nő a 4-5. lábujjunk között, ami a fül zónája, akkor ha nem kezeljük lábunkat, idővel fülpanaszaink lehetnek. Gyakran előfordul, hogy látszólag kisebb kellemetlenségek hosszú távon súlyosabb problémákat okozhatnak. Mivel a lábbal kapcsolatos panaszok más, súlyos betegségek előrejelzői is lehetnek, a következőkre érdemes figyelni:

Sarokfájás: kényelmesebb cipő, de ha a panasz továbbra is fennáll, talpbetét szükséges, súlyosabb esetben elektromos kezelés vagy műtét.
Szúró, égő érzés a lábon, zsibbadás: diabétesz tünete is lehet, haladéktalanul keressük fel az orvost.
Az elsárgult köröm nemcsak csúnya, de a rajta lévő körömgomba átterjedhet a bőrre is. Bakteriális fertőzés is lehet a következménye a lábgombának.
Bütyök: Az öregujj artrózisa, kopása okozza. Kiváltó okként szerkezeti elváltozás, szűk vagy túl magas sarkú cipő jöhet szóba. Bár nem minden bütyök fájdalmas, állapota idővel rosszabbodhat. Segíthet a cipőváltás, de ha makacs panaszról van szó, keressük fel az orvost, esetleg elkerülhető a műtét. A nyakcsigolyák helyzete nem tökéletes, előfordulhat tarkótáji, pajzsmirigy- vagy szívprobléma is.
Ha a cipőnk talpa nem egyenletesen kopik, valószínűleg nem egyforma hosszú a két lábunk, ami viszont derékfájás kiváltója lehet. Ha a sarok külső élénél kopik jobban a cipősarok, az a járás természetes velejárója, nem ad okot aggodalomra.
Hideg, nedves láb: gyulladásos betegségekre való hajlam
Izzadékony láb, kellemetlen lábszag: idegrendszeri túlterheltség, stressz, akut folyamatok a szervezetben.
Duzzadt láb: helytelen vér- és nyirokkeringés, melynek oka gyakran szív- vagy vesebetegségre vezethető vissza
Kékes belső boka: aranyérprobléma
Lábgomba: anyagcsere-probléma, magas cukorszint, műszálas zokni vagy nem megfelelő anyagú cipő
Bőrkeményedés: anyagcsere-probléma
Tyúkszem: anyagcsere-probléma, helyzetétől függően utal a zónának megfelelő szerv alul-működésére
Lúdtalp: csípő-, derék-, hátfájdalom

forrás: Informed, Nők Lapja Cafe

Mit árul el a körmöd?

A pszichológusok és a bőrgyógyászok szerint körmeink alakja és állapota fontos információkat ad jellemünkről és egészségi állapotunkról. A körmök halott szövetek.
Mindezek ellenére tükre lehet a mi egészségi állapotunknak.
Törékeny, elszíneződött vagy formátlan köröm néha utalás egy megbetegedésre.


Mit jelentenek a körmök elváltozásai?
  Hosszanti barázdák
Vitaminhiányt, vagy emésztési zavarokat jeleznek. Ezenkívül utalhatnak a test valamely részének gyulladásos folyamatára is.

Keresztirányú barázdák
 Általában fertőző betegségek után keletkeznek, de előfordulhat hosszabb fogyókúra vagy lelki-válság idején is. A barázdák lassan megszűnnek, ha a kiváltó ok megszűnik, és beáll a normális táplálkozás.

Fehér foltok a körmön
 Ennek többféle oka lehet. A legáltalánosabb az A vitamin és a kalcium hiánya. Lehet azonban az is, hogy megbomlott a hormonális egyensúly, vagy egyszerűen csak helytelenül manikűröztünk

Rétegekben leváló körmök
Leggyakrabban gombás megbetegedés következménye, de lehet erőteljesebb vegyszerek használatának eredménye. Fontos a gumikesztyű használata is.

Elszíneződött körmök
 Nikotintól, máj- és epeproblémáktól lehet. Sajnos gombásodásra is utalhat, de előfordulhat a sötét körömlakk rendszeres használatától is. Ez esetben mindig használjunk alapozó lakkot, mely nem engedi elszíneződni a körmeinket. Továbbá rendszeres reszelgetéssel világosabbá tehetjük a körmöt, csak vigyázzunk, túl ne reszeljük, megsértve ezzel a körömágyat.
Panaszok és tünetek Lehetséges okok Mit kell tenni?
Köröm matt, fénytelen Körömlakk vagy körömlakk eltávolító Ritkábban lakkozza a körmeit
Köröm, benőtt és - esetleg begyulladt körömágy A sarkokban tövig levágott köröm, túl szoros cipő Kényelmes cipő hordása, benőtt köröm kezelése
Köröm törékeny Körömápolás, zsírtalanító anyagok, vashiány, pajzsmirigy elégtelenség Munka közben kesztyű viselése
Köröm deformált, elszíneződött Fehér foltok a körmön, átlátszó köröm, domborulat, keresztbordák Ártalmatlan okok, különböző betegségek Ha ismétlődik a tünet, vagy a jellemzők erősödnek, orvosi kezelés
Köröm megvastagodott, elformátlanodott, elszíneződött Körömágy megsérülése állandó nyomástól, esetleg körömgombásodás Kerülje a köröm nyomásást, gombásodás elleni kezelés alkalmazása, orvos
Körömágy feldagadt, megvörösödött, fájdalmas, esetleg gennyes Körömágygyulladás Orvosi kezelés szükséges
Köröm leváló Pikkelyfoltok, körömágygyulladás, esetleg erős nyomás okozhatta Orvosi kezelés szüksége

 Panaszok és tünetek Lehetséges okok Mit kell tenni?
Köröm matt, fénytelen Körömlakk vagy körömlakk eltávolító Ritkábban lakkozza a körmeit
Köröm, benőtt és - esetleg begyulladt körömágy A sarkokban tövig levágott köröm, túl szoros cipő Kényelmes cipő hordása, benőtt köröm kezelése
Köröm törékeny Körömápolás, zsírtalanító anyagok, vashiány, pajzsmirigy elégtelenség Munka közben kesztyű viselése
Köröm deformált, elszíneződött Fehér foltok a körmön, átlátszó köröm, domborulat, keresztbordák Ártalmatlan okok, különböző betegségek Ha ismétlődik a tünet, vagy a jellemzők erősödnek, orvosi kezelés
Köröm megvastagodott, elformátlanodott, elszíneződött Körömágy megsérülése állandó nyomástól, esetleg körömgombásodás Kerülje a köröm nyomásást, gombásodás elleni kezelés alkalmazása, orvos
Körömágy feldagadt, megvörösödött, fájdalmas, esetleg gennyes Körömágygyulladás Orvosi kezelés szükséges
Köröm leváló Pikkelyfoltok, körömágygyulladás, esetleg erős nyomás okozhatta Orvosi kezelés szükséges 
Körmünk formája és jellemünk

Lapátalakú körmök
 Gyakran látható ez a körömtípus a rendkívül tettre kész, realisztikus emberek kezein. Túlzott aktivitásuk jógával és lazítógyakorlatokkal csökkenthetők.

Szögletes körmök
 Általában nagy önuralommal rendelkező, fegyelmezett és rendszerető emberre utalnak. Izomzatukat és lelküket a tarkó, fej és lábfejek masszírozásával lazíthatják fel.

Ovális és kúpalakú körmök
Gyakran művészeknél láthatjuk ezt a körömtípust. De labilis, túlzott alkalmazkodóképességű embereknél is találkozhatunk vele. Számukra legfontosabb a légutak ápolása, és a gerinc erősítése.

Karomformájú körmök
Türelmetlen, birtokolni vágyó jellemre utalnak. Az ilyen ember gyakran ingerült, egocentrikus. Az ilyen ember csak úgy tudja elengedni magát, ha különböző szelíd terápiákban részesül.

Homorú körmök
Megfigyelhetjük, hogy rendkívül ideges, ingerlékeny embereknél tapasztalható. Az ilyen ember hajlamos a gyors kimerülésre. Ezért néha segíthet a táplálkozásuk átállítása, főleg a B, D, E vitamin bevitele.
Kivonat forrása: Női portál

Bőrgyógyászati alapismeretek



Bőr
A bőr a legnagyobb kiterjedésű érzékszervünk, kb. 2 m2 a felülete. 3-3,5 kg súlyú. A bőrnek ingerfelvevú képesség van, és védő feladatokat is ellát. A bőrnek 3 rétege van: Hám réteg – hámszövet, Irha réteg - kötőszövet, Bőralja – zsírszövet. A bőr nyomással szemben ellenálló és átjárhatatlan a baktériumokkal szemben.
A bőr mirigyeinek a váladéka savas vegyhatású, és ez egy védőburkot képez rajta, ez a savköpeny.
A bőrnek szerepe van: a hőszabályozásban, elemei a gazdag érrendszerek és a verejtékmirigy.

A bőr elszarusodásának folyamata:
 Az alapsejtek elkezdenek osztódni, az alaprétegben, de itt még szaru nem található. A sejtek elkezdenek felfelé tolódni, és egyre laposabbak lesznek. A sejtmagot folyamatosan elvesztik. Vizet veszítenek. A szemcsés és fénylő réteg sejtjei szaruellőanyagot tartalmaznak, a bőrfelszínen élettelen lemezes szerkezetű szaruréteget képeznek. Ezek a szarulemezek, lehámlanak, lekopnak.A hámsejtek 27 naponként cserélődnek, és ez az elszarusodás term,. Folyamata. A szaru testtájanként változó.

A bőrnek elsődleges és másodlagos elemi jelenségei:
Elsődleges:
* a folt (pl. a festékszaporulat v. festékhiány)
* a göbcse (lapos csomócska, ez legtöbbször csoportosan jelenik meg)
* csalángöb (csalánkiütés)
* hólyag
Másodlagos:
* pl.: pikkely – a bőr felszínéről leváló szaru
* lábszárfekély – fekélyes kimaródás
* sorvadás – amikor a bőr zsugorodik

Irharéteg
A bőr középső, legjelentősebb rétege. A hám alatt, rugalmatlan (kollagén), rugalmas (elasztikus) és rácsrostokból állnak. Az irharéteg és a bőralja között nincsen éles határ. Az irha és a bőralja határán találhatók a vérerekkel érintkező csöves verejtékmirigyek.

Az irhában találhatóak:
* faggyúmirigyek (zsírozzák a bőrt, megvédik a kiszáradástól)
* szőrtüsző, szőrmerevítő izmok,
* hajszálerek (dús érhálózat),
* idegek

Az irharéteg részei:
 1. Szemölcsös réteg a hámhoz felnyúló része,a bőr nyúlékonysága, az itt lévő hajszálerek táplálják a hámot
 2. Hálózatos réteg . kollagén és rugalmas rostok alkotják
Bőralja jellemzése
A bőralja teremt összeköttetést az irha és a méllyebben fekvő szövetek között
rendkívül nyúlékony,- zsírszövetet termel,- a bőralján zsír található, zsírszövetből érhálózatból áll, vastagsága testtájékonként és egyénenként változik, fontos az esztétika kialakításában, a zsírpárna feladata a belső szervek mechanikus védelme, energiatartalék,
véd a lehűlés ellen.

Hámréteg
Szövettanilag elszarusodó laphám, ami 5 rétegből áll. Nem tartalmaz ereket és idegeke

Alapréteg (Stratum basale)
ez a legalsó réteg, osztódó sejtekből áll, egyetlen henger alakú, szoros sejtsor alkotja, regeneráló képessége tökéletes, szorosan illeszkedik az alatta lévő kötőszöveti réteghez, a sejtek között termelődik a pigment, a pigment termeli a melanint, amely a bőr színét adják, az alatti lévő irhával szorosan, hullámvonalban kapcsolódik, az itt lévő hajszálerek táplálják a hámot ez biztosítja a bőr simulékonyságát, adja a bőr rugalmasságát

Tüskés réteg (Stratum spinosum)
az alapréteg felett több sejtsorban sokszögletű hámsejtek találhatók lazán vannak egymáshoz rendeződve, a sejteket egymással hidak ún. „tüskék” kötik össze, húzási igénybevétellel szemben igen ellenálló

Szemcsés réteg (Stratum granulosum)
a sejtmag kezd lebomlani, a sejtekben elszarusodást jelző durva szaruszemcsék vannak, itt már kezdődik az elszarusodás.

Fénylő réteg (Strtaum lucidum)
1-2 sejtsoros vékony zóna,szorosan illeszkedő laphámsejtekből áll, a sejtmagvak eltűnnek

Szaruréteg (Stratum corneum)
a hám legfelső rétege, több sorban helyezkedik el, halott, elszarusodott, lapos, mag nélküli sejtek, az alsóbb sejtsorai szorosan préselődnek egymáshoz és az alattuk lévő rétegekhez víztartalma lényegesen alacsonyabb, mint az alatta lévő rétegeké víz hatására megduzzad, egy sajátos összetételű zsíranyag, ún. szaruzsír itatja át.

A bőr vérellátása
 Ereket, csak az irhában, és a bőraljában találhatunk. A verőerek és a gyűjtőerek (visszerek) A bőr felszínére merőlegesen helyezkednek el. A bőr ereit, úgynevezett kandeláber ereknek nevezzük. az erek fonatokat képeznek. Egymással összeköttetésben vannak. Vannak felületes és kötőszövetes fonatok. A szövetek között, a szövetközi nedvet a nyirokrendszer szállítja és gyűjti össze.

Bőr mirigyei:
Irharétegben található, járulékos részek, külső elválasztású mirigyek.
 * Faggyúmirigy ( hajas fejbőr, hát, arc)
* Verejtékmirigy,(tenyér, talp, hajlatok, homlok)
* Illatmirigy(Emlőbimbó, gáttájék, melludvar)

Bőr funkciói:
Elhatároljon a külvilágtól, és összekössön a külvilággal
* Érző szerepe segítségével, érzékeljük a külvilág hatásait. Fájdalom, tapintás, hőérzékelés, nyomás, viszketés, csiklandozás.
* Felszívódó képességének. A bőrbe kerülő anyagok, jelentős része csak a bőr felszínén fejti ki hatását. Fontos azonban a egyes gyógyszerek és kozmetikumok bőr felszínén történő felszívódása.
*Védelmi szerepe
 - Fizikai: -Mechanikai védelem, -fényvédelem, -hőszabályozás Vegyvédelem, Biológiai hatások (kórokozókkal) szembeni védelem.

Bőr betegségei
A bőrt megtámadó betegségek, amelyek
- a bőrt, mint speciális szervet támadják meg vagy
- valamilyen általános betegség következtében alakulnak ki.

Bőrbetegség kiváltó okai:
Baktériumok (orbánc)
Vírusok (közönsége szemölcs)
Gombák
Allergiát okozó anyagok
Élősködők
Daganatok
Bőr mirigyeinek zavarai
Fertőző betegségek
Öröklött hajlam

A bőr allergiás betegségei

Csalánkiütés (urticaria) tünetei
1. Akut urticaria – hirtelen kialakul
- heves viszketés
- rózsaszín foltok, ill. göböcskék
- eltérő számuk
- elmúlik majd újra kiújul

2. Krónikus urticaria – elhúzódik
- rohamokban jelentkezik
- hónapokig eltartanak a tünetek
egyéb allergiás tünetek (pl. tüsszentés, könnyezés)
Leggyakoribb okai:
Étel túlérzékenység
Gyógyszer túlérzékenység
Rejtett gócokban található baktériumok
Bélférgek és paraziták
Belélegzett vagy közvetlenül a bőrre jutó anyag
Fizikai hatás
Emésztési zavar

Ekcéma (ekzema)
Viszketéshez és bőrgyulladáshoz vezető állapot gyűjtőneve.
Legfontosabb jellemzői:
A bőrön apró, nedvedző kiütések
Megvastagodott, berepedezett, hámló szaruréteg
Erősen viszket
Elhúzódó, kiújulásra hajlamos
Előidéző tényezők:
A hámot érő ismételt kémiai és fizikai ártalmak
Allergiás túlérzékenység

Gyógyszerkiütések
Belsőleg alkalmazott gyógyszerek okozta bőrkiütés.
Legfontosabb jellemzői:
Ugyanaz a gyógyszer egyénenként más-más tünetet válthat ki.
A bőrkiütés sokféle lehet: Skarlát, kanyaró, rózsahimlő, csalánkiütés, pontszerű bevérzés, ekcémaszerű elváltozás
Az egész bőrfelület gyulladásossá, súlyos esetben hólyagossá válhat
A kiütések általában szimmetrikusan a végtagokon kezdődnek, majd a törzsre terjednek
A kiütések a gyógyszerszedés abbahagyása után visszafejlődik
Újabb gyógyszerbevétel súlyosabb kiütéseket okoz
Fizikai ártalmak okozta bőrbetegségek
 A fizikai behatások közül bőrelváltozásokat, ill. betegségeket létrehozhatnak:
Mechanikus
Bőrbe jutó oldhatatlan idegentestek
Hőártalmak
Sugárzások

Mechanikai ártalmak:

Bőrkeményedés:
 A lágy-szaru megvastagszik (talp, ujjak)
Oka: mechanikai ártalom. A bőr állandó nyomásnak van kitéve.
Következménye: hiperkeratózis kialakulása miatt a szaruréteg túlteng, majd a bőr megvastagszik.
Tünetek: kérges helyeken a bőr:
- kemény
- alig rugalmas
- legtöbbször sima felületű
- környezeténél sötétebb
- gyakran az irháig bereped, nagy fájdalmat okoz
- a repedéseiben rendszerint por, szenny gyűlik meg.
Előfordulási helyei:
* talpon a lábközépcsont fejecsénél
* a láb külső élén
* a láb nagy és kisujján
* szandálviselőkön a sarok szélén
* néha a lábujjak között

MEGFELELŐ KEZELÉSSEL ELTÁVOLÍTHATÓ!!!!!!!!!!!!! Tyúkszem (clavus)
A tyúkszem vagy szeges kérgese
dés. Körülírt területre tartós nyomás hatására alakult ki, kúp alakú, befelé növekedő szarufelhalmozódás.
 Oka: rosszul szabott, szűk cipő. Haránt-boltozat süllyedése (tyúkszem a 4. 5. lábujj között)
Előfordul:
 - lábujjak ízületei felett a lábhát felőli oldalon
- a 4. és 5. lábujjak összefekvő oldalán
- talpon
- olykor a köröm alatt
Formája: lencsényi, babnyi szaruvastagodás, melynek közepén gyöngyszerű szarucsap tölcsérszerűen halad a mélybe.
Felszíne: domborúan előemelkedő, sima, fénylő, a lábujjak közt macerált.
Keresztmetszete: hegyével lefordított kúphoz hasonlít, ami nyomást gyakorol a fájdalomérző idegekre és csonthártyára.
Lehet 1 vagy több gyökere.
Tünetei:
nyomásra érzékeny
időjárás változásra érzékeny

MEGFELELŐ KEZELÉSSEL ELTÁVOLÍTHATÓ!!!!!!!!!!!!!   

Köröm felépítése és betegségei

Köröm felépítése és betegségei
 

A köröm az ujjak utolsó percének háti felszínét borító, enyhén domború, átlátszó, speciális, védő szarulemez.
Feladata:
* a kéz és lábujj utolsó percének védelme
* tapintás biztosítása
* lehetővé teszi a kis tárgyak megfogását

 Köröm felépítését: Körömlemez, mátrix (csira-hám), körömredő (körömsánc), körömágy.

Körömlemez részei: a körömágyhoz erősen fixált szarulemez, ezt 3 oldalról körülveszi a körömsánc, az ujjbegynél pedig az un. szabad szél található. A köröm színe a fényáteresztő képességétől függ. Található egy félhold alakú fehér rész, és a nagyobb része a körömlemeznek fixált. Növekedése folytonos. A kézen gyorsabban nő, mint a lábon. Eltávolítása után kb. 100 nap alatt nő meg. Hátrányosan befolyásolja a körömnövekedést, a dohányzás, helytelen táplálkozás, betegség Pl.: vérszegénység (töredezik, reped) _A vitaminhiány.

 Mátrix(csira-hám): Gyorsan és folyamatosan osztódó sejtből épül fel. Szövettanilag hámrétegnek nevezzük. A körömredő túli részét, nevezzük holdacskának.

Körömredő, körömsánc: A körmöt 3 oldalról körülhatároló bemélyedés, a köröm barázdája. a hátsóredőn túl található a kutikula, vagy nagy bőröcske. Könnyen letolható, fontos az épsége. Manikűrözéskor sérülése körömágygyulladást vagy a körömlemez gombás megbetegedését okozhatja.

Körömágy: A körömperc hámszövetének, a körömperc alatti része, nincs elszarusodva. A körömlemezzel együtt vándorol előre.

Köröm elváltozásai, betegségei.

Az egészséges köröm sima, nagyobb része rózsaszínű. A körömlemez elváltozásai legtöbbször a mátrix rendellenes működése révén keletkezik.

A mátrix működését megzavaró külső és belső ártalmak:
- fizikai behatások
- hőhatások
- vegyi hatások
- a körömágyat megtámadó bőrbetegségek
- a szervezetben lejátszódó kóros folyamatok

A kóros eltérések érinthetik: a körömlemezt, a körömágyat és a körömredőt.

Színelváltozások
* A körömlemez illetve a körömágy elszíneződése
A körömlemezt illetve a körömágyat megfestheti:
- hajfesték
- nikotin
- gyógyszerek
- kórokozók okozta fertőzések

* Sárga köröm
Idős korban a lassan növő köröm sárgásan elszíneződik.

* Hosszanti barnás-fekete csík
festékes anyajegy
rosszindulatú festékes daganat

* Szilánkvérzés
Csíkszerű vérömleny a körömágyban.
általános betegségekben
bőrbetegségekben
sérülések után


A köröm leválása
Jellemzője: a köröm felemelkedik a körömágyról, és sárgás-fehér színűvé válik, mert körömlemez és a körömágy közé levegő hatol be.
Oka:
helyi gyulladás
erős mechanikai vagy hőhatás
fertőzések, mérgezések
vízben végzett munka, gyakori kézmosás
körömlakklemosó, tisztítószerek
helytelenül végzett kézápolás, lábápolás
körömágyban lejátszódó betegség
A leválás lehet: - teljes vagy - részleges.

A köröm haránt barázdái
Oka: körömsánc (ágy) gyulladás, ekcéma, a cuticula túlzott kivágása, terhesség, idegrendszeri probléma (pl.: alkoholizmus), szívizom elhalása (infarktus).
Kezelése:
- barázdák elsimítása polírozással,
- redőkitöltő alaplakk használata ajánlott.

A köröm hosszanti barázdálódása
Általában 40 éves kor felett fordul elő.
Oka: vízben végzett munka, erős mechanikai hatások, mérgezések, ipari ártalmak, bőrbetegségek, körömlakkok, általános betegségek
Kezelése:
- Barázdák elsimítása polírozással
- Redőkitöltő alaplakk használata ajánlott.

A köröm fehér foltja
 Jellemzője: Legtöbbször fehér pontok vagy a holdacskával (lunula) párhuzamosan lehelyezkedő csíkok formájában jelentkezik. Ritkán az egész köröm fehéren elszíneződött.
Oka: a körömlemez tökéletlen elszarusodása (örökletes ok , sérülés stb.), a két elváló körömlemez közé bejutó levegő, vitaminhiány
Kezelése:
fedőlakkok alkalmazásával eltakarható,
orvosi kezelés nem szükséges

Alaki eltérések a körmön

Kanál alakú köröm
Leggyakoribb a mutató és a gyűrűsujjon.
Tünetei: a körömlemez a szélein felfelé irányul, közepén behúzódott, homorú elvékonyodott, törékeny, színe fehér vagy opál,
Oka: vérszegénység, szívkoszorúér-betegség, ekcéma, daganat,
Kezelése:
- Óvatos ápolás és rövidre vágás után
- Műkörömkészítéssel korrigálható

Szarv vagy karom alakú köröm
Leggyakoribb a láb öregujján. Tünetei, hogy a körömlemez: szarvszerű vagy karomszerű, oszlopszerűen megvastagodott, az ujj hossztengelyétől ferdén elgörbül, vagy néha a kos szarvához hasonló csavarulatot alkot.
Oka: örökletes, vagy nyomás (szűk cipő viselése), sérülés (ujjcsonttörés), keringési zavar vagy gyulladás.
Kezelése:
- körömcsípővel rövidítjük és reszelővel formázzuk
- ha a járást akadályozza, sebészetileg el kell távolítani

Óraüveg köröm
Mely „dobverőujjhoz” társul.
 Tünetei: a körömlemez megnagyobbodott, vastag kupola alakú, az utolsó ujjperc bunkószerűen kiszélesedett
Oka: ritkán örökletes, veleszületett, gyakrabban szerzett (tüdőrák, májzsugorodás), az egy körmöt érintő elváltozás lokális keringési zavarra utal.
Kezelése:
- az alapbetegség gyógyításával történik

A körömlemez elvékonyodása, szabad szélén való letöredezése
Oka: vitaminhiány, vashiány, vérszegénység, súlyos betegség
Ilyenkor előfordul, hogy a köröm és a haj elváltozásai egyszerre okoznak panaszt.

Lemezes felrostozódás
 Tünetei: lemezszerű felrostozódása a körömnek vízszintes széthasadás
Oka: vegyi anyagok, körömlakk, vashiány

Benőtt köröm
Tünetei: a körömlemez széle az oldalsó körömredőbe hatol,
kezdetben sokszor tünetmentes, de később fájdalmas gyulladás, oedéma miatt a köröm környéke kipirosodik, esetleg meleg és megduzzad idült esetekben gennyes leváltozás, kifakadó váladékozást és szövetszaporulatot okoz
Oka: örökletes deformitások, a szűk (hegyesorrú) cipő viselése, a helytelen körömvágás (ívesen a sarkokat kivágva), az eltorzult körmök ívesen a bőr irányába benőnek, illetve a köröm melletti bőr az átlagosnál gyorsabban növekszik, és beborítja a köröm egy részét
Kezelés:
- az enyhén benőtt köröm levágható
 - a többi esetben szakemberhez kell fordulni

Körömgombásodás
A hosszú ideig fennálló lábujjközi gombás folyamat a körömlemezekre is ráterjedhet.
Jellemzője:
- a körömlemez piszkos, sárga vagy szürkésbarna
- fénytelen,
- törékeny,
- megvastagodott,
- alapjáról elemelt,
- a vége felrostozódott, töredezett.
a körömlemez alatt porhanyós, morzsalékony, sárgás szarutömeg.

Előfordulhat:
- kézen lábon egyaránt,
- a gombásodás rendszerint egy körmön kezdődik, majd később terjed rá a többi körömre.
Hajlamosító tényezők:
- évek óta fennálló lábujj közti gombás folyamat,
- sérülés,
- köröm alatti vérzés,
- keringési zavar,
- cukorbetegség.


Megelőzés:
- mindennapos lábmosás,
- szárazra törlés,
- az ujjakat gézcsíkkal elválasztani,
- pamutzokni, pamutharisnya,
- a fürdőszoba fertőtlenítése,

- cipők, papucsok fertőtlenítése,!!!!!!!!!!!!!

- közös fürdőzőkben saját papucs,
- naponta váltsunk zoknit,
- kerüljük az egészségtelen lábbelit,
- körömvágás után az eszközök fertőtlenítése

Köröm diagnosztika, a körmök formája és kidomborodása alapján (Schinner szerint, 1925.)

 


A körmök fölötti hullámos jelek a körömlemezek görbületét jelentik. 1. A köröm normális formája
2. Rövid, lapos köröm (a szív szervi megbetegedése)
 3. Nagyméretű holdacska (szapora szívverés-tachográda)
4. Holdacska távolléte (szívideg)
 5. Hüvelykujj körme kidudorodott (tüdő tuberkulózis)
 6. Kidudorodott köröm nagy holdacskával (veleszületett tuberkulózis)
7. Lapos, meghajlott köröm (veleszületett asztma, hörghurut)
8. Csőformájú, magas köröm (rák)
9. Buzogány formájú körömoldal (veleszületett pszichikai hiányosságok)
10. Behorpadt köröm (alkoholizmus öröklött formái)
11. Összelapított, szétdarabolt köröm (giliszta invázió)
12. Töredezett csatornák a körmön (mészlerakódás)
13. Salakos (sуs) rétegek a körmökön (a gyomor-bélrendszer heveny betegségei)
14. Meghosszabbodott köröm (cukorbetegség)
15. A gyűrűsujj köröm félkör alakú (a vesék káros betegsége)
 16. Mandula formájú hullámok a körmön (reuma, tífusz)
 17. Lerágott köröm (idegesség, gyomorhurut, nemi díszfunkciók a nőknél)
18. Csíkok és bemarások a körmön (a lép és vékonybél megbetegedései)
19. Csíkok a körmön (a bélrendszer megbetegedései)
20. Háromszögű köröm (gerinc és gerincvelő megbetegedései)
21. Lyukacsos köröm (lép káros megbetegedései)
22. Lapos köröm dudorral a mutatóujjon (lép káros megbetegedései)
HA bármilyen elváltozást észlel,forduljon hozzám bizalommal!!!!!

Kéz és láb felépítése

Kéz és láb felépítése



Kéz csontjai
Kéztőcsont: két sorban helyezkedik el (hüvelykujjtól)
Felső sor: sajka-, holdas-, háromszög-, borsócsont
Alsó sor: nagy-, kis sokszögű, fejes-, horgas csont.
Kézközép csont: 5 db. Csöves csontocskából áll és létrehozzák, a kéz és tenyér hátát.
Ujjperccsontok: 14 db. Csöves csont, hüvelykujj 2 ujjperc, a többi 4 ujj, 3 ujjperc.

Kéz ízületei
Kéztő (csukló) ízület: kéttengelyű, tojás ízület. A kéztőcsont felső sora, és az orsócsont vesz részt az alkotásában.
 Mozgása: hajlítás-feszítés, közelítés-távolítás. Ízületei: 8 db. Feszesek, alig van benne mozgás.
Kézközépcsontok közötti ízület: 5 db. Feszes ízület, kivéve a hüvelykujj, kéztő-, kézközép ízülete, mely nyereg ízület, benne hajlítás-feszítés, közelítés-távolítás, többi ujjakkal szembe helyezés lehetséges (kizárólag emberre jellemző)

Kézközép-ujjperc ízületek: félgömb alakú, korlátozott ízületek, mely minden irányba mozognak.
Ujjízületek: egytengelyű, henger ízület, hajlítás-feszítés.

Láb csontjai
 


Láb csontjai 26 db.
Lábtőcsont: 7 db.- ugró-, sajka-, sarok-, ék- 3 db, - köbcsont.
Lábközépcsontok: 5 db. Csöves csont lábfej középső része.
Ujjperccsontok: 14 db. Csöves csont, öregujj 2 db. Ujjperc, többi 4 ujj 3 db. Ujjperc

Láb ízületei
Felső ugró ízület(boka) 3 csont csatlakozik, síp-, szárkapocs-, ugrócsont, mely egy U alakú villát képez.
Mozgása: hajlítás-feszítés.
 Jellemző: Erős oldalszalagok tartják össze, az ízületet, egytengelyű henger ízület

Alsó ugró ízület: Alkotásában részt vesz az ugró-, sajka-, sarokcsont.
Mozgása: Láb kifelé-befelé fordítása
 Jellemző: Egytengelyű forgó ízület, mely a talp oldalirányú döntését teszi lehetővé. Így a láb, a talaj egyenetlenségeihez tud alkalmazkodni.

Chopart ízület: ugró-, sajka-, sarok-, köbcsont által alkotott kis mozgásterű ízület. A lábközép balra és jobbra mozgását, fordítását adja.

Méregtelenítő italok-Gyümölcslékalauz




Méregtelenítő italok


* Víz
* Gyümölcslevek
* Zöldséglevek
* Gyógyteák


* Méregtelenítés alatt minden reggel igyunk meg egy pohár citromos meleg vizet - ez fokozza a máj tisztító funkcióját. Ha adunk hozzá 1 tk mézet, az a vese működését is erősíti!
Méregtelenítő gyümölcs- zöldséglevek
Minden méregtelenítő program alapvető feltétele a gyümölcs és zöldséglevek napi fogyasztása. Fontos az, hogy ezeket a leveket frissen préselve fogyasszuk, éhgyomorra és félórával étkezés előtt. Íme néhány tipp és alapszabály a méregtelenítő levekhez:

* A frissen préselt gyümölcs és zöldséglevek készítéséhez szükséges egy gyümölcscentrifuga vagy présgép – az a típus jó, amely rostmentessé préseli a nyersanyagokat. Egy turmixgéppel csupán rostos lét tudunk készíteni – más néven smoothie – ez is egy egészséges ital, amit érdemes az általános napi diétánkba bevezetni, de méregtelenítésre nem igazán alkalmas (a cukrozott, banános és joghurtos változata abszolút nem).

* A frissen préselt leveket mindig egyből igyuk meg, ugyanis a vitaminok nagy része oxigén hatására el kezd bomlani 5 percen belül! * A frissen préselt leveket (különösen a gyümölcsleveket) nem szabad ételekkel együtt fogyasztani, mert a gyomorban erjedést okoznak, amely lelassítja az emésztést, és sokaknál gázosodást okozhat.

* Lehetőleg üres gyomorra igyuk a préselt leveket – így sokkal hatásosabbak. Méregtelenítés alatt reggel igyunk meg 2-3 dl frissen préselt gyümölcslét, míg este, vacsora előtt 2-3 dl zöldséglét.

* Lehetőleg bió alapanyagokat préseljünk ki – vagy pedig alaposan mossuk át és hámozzuk meg a zöldségeket és gyümölcsöket.

Gyógynövényteák


A gyógynövényeket évezredek óta nem csupán gyógyításra használjuk, hanem egyéb megelőző vagy frissítő kúrákra is, pl méregtelenítésre. Méregtelenítés alatt (akár egyhetes, három napos vagy egynapos programról van szó) olyan gyógyteákat fogyasszunk, amelyek segítik a máj, vese és vér tisztulását! A következő teákból igyunk meg 1-1 bögrével naponta!

* Gyermekláncfű tea - tisztítja és frissíti a májat
* Csalán tea – tisztítja a vért, csökkenti a vércukrot, segíti az emésztést
* Édeskömény tea – tisztítja és frissíti a májat


Tipp: Azok, akik koffein-függőek, a kávét helyettesítsék gyermekláncfű (pitypang) gyökér kávéval, fekete-teát pedig vörös (rooibos) teával. Méregtelenítő programok alatt (jó minőségű!) zöldtea is fogyasztható (erősíti az immunrendszert), lefekvés előtt pedig igyunk meg egy bögre kamilla teát.



Gyümölcslé

Sokszor hallhatunk lékúrákról, léböjtökről, de hogy milyen alapanyagokból készült levek kellenek hozzá, azt kevesen tudják. Ezek a nyáron üdítő, télen tápláló levek nem csak böjtölésre jók, és nem csupán fogyó- és tisztítókúrák alapanyagai lehetnek. Kiemelkedő szerephez jutnak az alternatív gyógyászatban és az egészséges táplálkozás mindennapi kiegészítésére is használhatjuk őket, különböző betegségek megelőzésében is. A zöldség- és gyümölcslevek a szervezet számára könnyen hozzáférhető, természetes vitamin- és ásványianyag-források, amelyeket kellemes ízük és zamatuk miatt könnyen megszerethetünk.

A különböző gyümölcsöknek és zöldségeknek más-más a fő hatóanyaga, más vitaminokat, provitaminokat, nyomelemeket tartalmaznak. A különböző levek ízben is nagy változatosságok mutatnak. Aki nem tud frissen préselni, sokféle bio zöldség- és gyümölcsléből választhat. A levek között találhatunk egykomponensű, tiszta, vitaminokkal dúsított gyümölcsleveket és többféle összetevőből álló keverékeket is. A búzafűlevet markáns íze miatt önmagában kevesen fogyasztják, ám megfelelő ízesítéssel igazán ízletessé tehető. A zöld-búzafűkoktél a színben és ízben is harmonizáló zöld teával vegyítve készül, így a búzafű minden értéke megmarad, a zöld teától pedig kellemesen finom ízű és frissítő hatású lesz. A zöldség- és gyümölcslevek igen sokrétűek, akár mártások alapjaként, sőt levesnek elkészítve is jól használhatók


Sárgarépalé - napozás előtt

A nyár visszavonhatatlanul beköszöntött, a napsütésnek azonban kellemetlen hatásai is jelentkeznek. A déli órákban éri el a káros ultraibolya sugárzás a maximumát, de az erőteljes, intenzív napsütés nem csak ekkor káros. Még egy viszonylag kevésbé érzékeny bőrű embert is megvisel az elvékonyodott ózon alatt történő napozás. Igazi védelmet önmagukban már a sokfaktoros napkrémek sem jelentenek - habár használatuk napozáshoz elengedhetetlen, bőrünk védelmét belsőleg is támogatnunk kell. Ehhez javasolt a frissen préselt vagy bio sárgarépalé, amely a kiemelkedően magas béta-karotintartalma miatt felkészíti és óvja bőrünket a káros sugárzástól. Ráadásul lebarnult bőrünk színe sokkal tartósabbá válik. Nyaralás, napozás előtt egy-két héttel napi 2 dl fogyasztása ajánlott. Cukorbetegek is ihatják!



Vitamindús wellness-ital reggelihez Ébredés után, amikor a gyomrunk még teljesen üres, nem mindegy, hogy mit eszünk-iszunk először, hiszen annak felszívódása kezdődik meg leghamarabb. Ha frissek és üdék szeretnénk maradni egész nap, együnk müzlit vitamindús gyümölcsitallal. Facsarjuk ki 2 sárgarépa, 1 barack, 1 maroknyi meggy levét, és öntsük rá a müzlire. Ha nincs időnk, használhatjuk az ACE wellness-italt is, hiszen 2 dl lé vitamintartalma felnőtt ember számára egész napra elegendő. A müzlihez szórjunk egy tálba pelyhesített búzát, tökmagot és egy felkockázott savanykás almát, majd locsoljuk meg a wellness-itallal. Üdítő reggelink frissessége egész napra elkísér.



Üdítő nyári leves

 A zöldségekkel készül tejszínes, fűszeres paradicsomleves sokak kedvence nyáron. Ám a szabadság idején nincs mindig kedvünk főzőcskézni. Ekkor jól jöhet a  zöldséglé. Ha egy receptben a hozzávalóknál azt látjuk, hogy zöldséglé, akkor nyugodtan használhatjuk ezt az ásványokban és vitaminokban igen gazdag levet.

Amennyiben íze túl intenzív, hígítsuk fel vízzel fele-fele arányban. A zöldséglé jódozott sóval készül, amely az egészséges pajzsmirigyműködéshez elengedhetetlen.

Hozzávalók a leveshez:
15 dkg trappista sajt, 5 dkg füstölt sajt, 4 dl bármilyen zöldséglé,4 dl víz, egy tojássárgája, 1 dl tejszín, 1-2 gerezd fokhagyma, szerecsendió

Elkészítése:
a zöldséglevet hígítsuk fel a vízzel és melegítsük fel. Fűszerezzük finomra vágott fokhagymával, reszelt szerecsendióval, majd szórjuk bele a reszelt sajtot. Mikor a sajt elolvadt, a tojássárgájával elkevert tejszínt is adjuk a leveshez hőkiegyenlítéssel. Tegyük vissza a tűzre, és melegítsük át, de ne forraljuk fel!!



Saláta savanyúkáposzta-lével

A leveket salátaöntetek készítéséhez is használhatjuk. A következő receptben használt savanyúkáposzta-lé emésztést segítő és közérzetjavító hatása kiemelkedő.

Hozzávalók: egy kígyóuborka, magozott olívabogyó, 10 dkg mozzarella sajt, egy kanál kefir, két kanál savanyúkáposzta-lé, 1 csokor friss petrezselyem

Elkészítése: az uborkát felkarikázzuk, a sajtot levéből kiszedve kockára vágjuk. A kefirhez adjuk hozzá a savanyúkáposzta-levet, és keverjük simára, majd az összes hozzávalókat keverjük össze. Tálaláskor frissen vágott petrezselyemmel szórjuk meg. A dresszinget más saláták elkészítéséhez is ajánljuk.



Aszalt szilvás sárgadinnye piros szőlőlével

Hozzávalók: egy nagy érett sárgadinnye, szőlőlé, natúr joghurt, aszalt - szilvalé, mandulaforgács

Elkészítése: a sárgadinnye húsát kockázzuk fel, majd locsoljuk meg jó alaposan pírősszőlőlével, és tegyük hűtőbe két órára. A natúr joghurtba tegyünk egy kanál aszalt-szilvalevet, és kanalazzuk a szőlőlében érlelt dinnyére. Tálaláskor pirított mandulaforgáccsal finoman szórjuk meg. Felejthetetlen gyümölcsorgia.

Immunerősítő fekete ribizlis almalé

Remek frissítő és immunerősítő ital, mely a nyári nátha és hasmenés ellen is véd.Hozzávalók: 2 megtisztított, felvágott alma v. 2 dl almalé, 50 g fekete ribizli vagy ˝ dl fekete ribizlilé, 0,5 dl víz, 2 kávéskanál citromlé és ízlés szerint méz

Elkészítése: tegyük az almát és a ribizlit (vagy a leveket) a vízzel együtt egy kisebb lábosba, és forraljuk fel. Alacsony hőfokon melegítsük még 10 percig, majd szűrjük le a gyümölcsöt - ha abból készült. Tegyük bele a citromlevet és a mézet. Hűvösebb nyári estéken ihatjuk melegen, de le is hűthetjük, ha úgy jobban kívánjuk.




Gyümölcslékalauz !!!!!



Céklalé:

immunerősítő, daganatgátló hatóanyagokat tartalmaz, ezért jó daganatos és immungyenge betegeknek. Magas folsavtartalma miatt terhesség idején, savtermelést csökkentő hatása okán gyomorpanaszok esetén ajánlott fogyasztani.



Sárgarépalé :

fogyasztása ajánlott szív- és keringési betegségekben szenvedőnek is.



Paradicsomlé :

az immunrendszer erősítésében, az emésztés segítésében, ásványi anyagtartalma folytán stb., vitathatatlan a pozitív szerepe. Gyomorsav túltengésben szenvedők csak óvatosan fogyasszák.

Almalé:

megnyugtatja a gyomor-, bélnyálkahártyát, mérsékeli a hasmenést és pektintartalmának köszönhetően emésztéstámogató, salaktalanító. Csökkenti a koleszterinszintet, és mérsékeli az érelmeszesedést.

Uborkalé:

gyulladáscsökkentő, vízhajtó, hólyagfertőtlenítő, gátolja a vesekőképződést, serkenti a salaktalanítást, magas szteroltartalma miatt csökkenti a koleszterinszintet

Körtelé:

mérsékeli az emésztőszervi gyulladást, tisztítja a béltraktusté vizelethajtó és csökkenti a húgysavszintet részt vesz a csontritkulás megelőzésében.

Sárgabaracklé:

székletrendező, sok sejtvédő antioxidánst tartalmaz, magas Mg-tartalmának köszönhetően javítja a stressztűrő képességet, feszültségoldó.



Ananászlé :

jó hatással van az immunrendszer működésére, és növeli a test ellenálló képességét.



Citromlé : antibakteriális, nyákoldó és gyulladáscsökkentő hatású, de frissítő, lázcsillapító, álmatlanság esetén idegnyugtató, epehajtó, féregűző, vérképző hatása is van

Cseresznyelé : kedvező hatással van a fogak és csontok fejlődésére, egészségére, ideális csemege a fejlődő, csontosodó gyermekszervezetnek.



Eperlé :

Immunrendszererősítő, Magas víztartalmú gyümölcs, ezért kiváló vizelethajtó. Szabályozza a máj működését, tisztítja az epehólyagot.



Málnalé :

segít karbantartani a vércukorszintet, csökkenti a magsavérnyomást, segít a menstruációs zavarokon. lázcsillapítónak, izzasztó hatású italnak is lehet használni. A nyári meghűlés legkellemesebb gyógyszere a középhőmérsékletű málnaszörp, nem csak gyerekeknek!



Meggylé :

segít emésztési zavaroknál, enyhíti a hasmenéses panaszokat, serkenti az anyagcserét, jótékony, májfunkció-zavarok esetében, vérszegénység ellen. Gyulladásgátló hatású, enyhíti a hörgők gyulladását.

Őszibaracklé :

értisztító hatású. Erőteljesen vizelethajtó, és ezáltal tehermentesíti a tüdőt, szívet és a keringést.

Szilvalé :

javítja az immunrendszeri ellenálló-képességet, véd a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben.



Szőlőlé :

A szőlő a szervezet számára közvetlenül is felhasználható cukrot - szőlőcukrot - tartalmaz, ezért kúraszerűen is ajánlható vérszegény, legyengült szervezet számára, daganatos betegségek, székrekedés, aranyér, mindenféle gyulladásos megbetegedés gyógyszereként és női betegségekre is